Míšin mišmaš

Nevím, stalo-li se vám někdy, že jste něco napsali, a pak jste to po sobě už nikdy nedokázali přečíst? Mně jo. Povídka je to už starší, ale nepovedlo se mi jí dočíst ani dnes. A tak ji dávám sem, třeba to někdo dočíst dokáže.

Bylo pěkné počasí, a tak si brouk řekl, že půjde na procházku. Na každou z šesti nožek si navlékl malou pruhovanou ponožtičku a na každou tu malou pruhovanou ponožtičku si natáhl o trochu větší nepruhovanou botičku. Pak si ze dvou předních nohou ty o trochu větší botičky zase zul a svlékl si i dvě malé pruhované ponožtičky. Vzal si ze skříně malou čtverečkovanou vázanku a po několikátém pokusu si ji konečně uvázal kolem krku. Pak si opět obul své dvě pruhované ponožtičky a na ně nasadil o trochu větší nepruhované botky. Pak si opět jednu botku zul a také si stáhl jednu malou pruhovanou ponožtičku. Uchopil klobouk co byl na věšáku a zase ho vrátil na věšák. Klobouk byl totiž trochu ušpiněný. Brouk si tedy zul druhou botičku a stáhl si druhou ponožtičku. Pak popadl kartáč a kloubouk vykartáčoval. Když to dodělal, opět si obul dvě pruhované ponožtičky a na nohy nasadil obě nepruhované botičky. Pak chvíli stál a zase si sundal jednu o trochu větší botičku a také jednu pruhovanou ponožtičku. Uchopil klobouk a nasadil ho na hlavu. Pak si natáhl pruhovanou ponožtičku a na ní natáhl nepruhovanou botičku. Brouk se podíval do zrcadla a uznale zamával tykadly. Konečně mohl vyjít ven.

Brouk přišel ke dveřím. U dveří si zul jednu o trochu větší botičku a stáhnul si jednu pruhovanou ponožtičku. Otevřel dveře. Pak si natáhnul svou malou pruhovanou ponožtičku a na ní o trochu větší nepruhovanou botičku. Vyšel ven. Přede dveřmi si sundal svou o trochu větší botičku a také si stáhl jednu pruhovanou ponožtičku. Pak zavřel dveře. Když to udělal, zase si natáhl na nožku svou malou ponožtičku a také nepruhovanou botičku. Už už chtěl odejít, když si uvědomil, že nezamknul. Ach jo, pomyslel si brouk, ještě že nejsou klíče uvnitř. Brouk si sundal svou o trochu větší botičku a pak si stáhl pruhovanou ponožtičku. Z pod krovek vytáhl klíč a zamkl dveře. Pak si opět schoval klíč pod krovky. Když si krovky urovnal, opět si obul svou malou pruhovanou ponožtičku a na ponožtičku si natáhl o trochu větší nepruhovanou botičku. Pak zjistil, že se mu trochu sesunul klobouk k levému tykadlu. Brouk si tedy zul jednu ze svých nepruhovaných botiček a pak si stáhl jednu svoji pruhovanou ponožtičku. Když měl nožku volnou, narovnal si klobouk. Pak si opět natáhl na nožku ponožtičku a na ponožtičku si nazul o trochu větší botičku. No, jo řekl si ale brouk, jak já teď poznám, jestli mi klobouk sedí na hlavě rovně nebo nakřivo, budu se muset podívat do zrcadla.

A tak si tedy brouk zul svou o trochu větší botičku a z nožky si stáhl svou malou pruhovanou ponožtičku. Vyndal si zpod krovek klíč a odemkl. Pak si klíč opět zastrčil za krovky. Bosou nožkou si potom otevřel dveře. Pak si na nožku natáhl svou malou pruhovanou ponožtičku a na ní nazul o trochu větší botku. Vešel dovnitř. Pak váhal, jestli se má zout a zavřít za sebou, ale nakonec se rozhodl, že nechá otevřeno. Přišel tedy k zrcadlu a podíval se do něj. Klobouk byl trochu posunutý, tentokrát k pravému tykadlu. Tak si tedy zul botku a také si stáhl svou malou ponožtičku. Upravil si na hlavě klobouk. Pak si zase natáhl svou malou pruhovanou ponožtičku a na ní nazul o trochu větší nepruhovanou botku. Pak vyšel ven a zul si svou o trochu větší botku a stáhl si malou ponožku. Zavřel dveře ,z pod krovek si vyndal klíč a zamkl dveře. Pak si klíč opět schoval pod krovky, které si ještě trochu urovnal. Jak si ale urovnával krovky, klobouk se mu opět sesunul k levému tykadlu. Brouk si ho ještě narovnal, dokud byl bos, a pak si opět natáhl na nožku svou malou ponožtičku a na ní nazul o trochu větší nepruhovanou botku.

Konečně byl tedy brouk hotov, a mohl se vydat na kýženou procházku. Náhle kdesi ve výšinách přeletěl pták a hned vedle brouka dopadl na zem kopec jakési příjemně vypadající hmoty. Brouk přemýšlel, má-li se konečně vydat na procházku, nebo si z hmoty uválet kuličku. Kdyby si však chtěl uválet kuličku, musel by si zout o trochu větší botku a stáhnout malou pruhovanou ponožtičku. Pak by si musel z pod krovek vyndat klíč a odemknout a otevřít dveře. Potom by si opět musel natáhnout na volnou nohu malou pruhovanou ponožtičku a nazout o trochu větší nepruhovanou botičku. Pak by si musel zout botky se zadních a prostředních nohou a také si znich sundat malé ponožtičky. Pak by si uválel onu kýženou kuličku, a zakutálel by si ji do domku, do kterého předtím nechal otevřené dveře. Pak by si musel dojít ven (bos!) pro své čtyři o trochu větší botky a malé pruhované ponožtičky. Ty malé pruhované ponožtičky by si potom natáhnul na své nožky a na ponožtičky by nazul o trochu větší nepruhované botky. Pak by si musel sundat jednu o trochu větší botku z přední nožky a také si stáhnout jednu malou pruhovanou ponožtičku. Potom by mohl zpod krovek vyndat klíč, zavřít a zamknout dveře. Pak by si klíč opět schoval pod krovky, natáhnul by si jednu malou pruhovanou ponožtičku a na ní nazul jednu o trochu větší nepruhovanou botičku.

Když brouk dopřemýšlel, chvíli přemýšlel. Pak opět chvíli přemýšlel, až přišel na to, že o tom bude přemýšlet, až se vrátí z procházky. Pak si však uvědomil, že až se vrátí z procházky, nebude žádný důvod přemýšlet zda jít na procházku, nebo válet kuličku. Proto to musí dopřemýšlet teď. A tak brouk přemýšlel dál.

Ale nakonec se rozhodl, že to přece jenom nechá na později. Ona, až ta hmota trochu ztuhne, bude se s ní lépe manipulovat. A tak se tedy brouk vydal na procházku. Šikovně přelezl jeden kamínek a oblezl jedno nevelké stebélko, když najednou začaly na zem dopadat kapky. Ajaj, řekl si brouk a otočil se. Znovu oblezl jedno nevelké stebélko a šikovně přelezl jeden kamínek, až došel ke svému domku. Vedle dveří pořád ještě ležela hromádka té příjemné hmoty. Brouk se zaradoval, protože když prší, brouci zalézají, a proto mu hromádku nikdo neukradne. Ale pro jistotu si přeci jenom zul dvě botičky a stáhnul si malé pruhované ponožtičky. Pak hromádku přikryl uschlým listem. Pak si opět natáhl dvě malé pruhované ponožtičky a nazul dvě o trochu větší nepruhované botičky.

Hned nato si ale jednu botičku zul, a také si stáhnul jednu malou ponožtičku. Zpod krovek vyndal klíč aby si mohl odemknout dveře. Když tak učinil, schoval klíč opět pod krovky, které si urovnal. Natáhl si na nohu jednu malou pruhovanou ponožtičku a nazul jednu o trochu větší botičku.

Vlezl dovnitř a zavřel za sebou dveře. Došel k postýlce, sundal si všech šest botek a také si stáhnul všech šest malých pruhovaných ponožtiček, a zalezl do postýlky. Pak vylezl z postele, natáhl si všech šest pruhovaných ponožtiček a nazul si všech šest nepruhovaných botiček. Došel k věšáku a zul si botky a stáhl ponožtičky ze dvou předních nožek. Odložil si klobouk na věšák. Pak si opět natáhl dvě malé pruhované ponožtičky a nazul si dvě malé botky. Došel k posteli a u ní si sundal všech šest o trochu větších nepruhovaných botiček a stáhl si všech šest malých pruhovaných ponožtiček. Pak zalezl do postýlky a sladce usnul. (a zapomněl si sundat vázanku)